Амандин Лејно во трите ѕвезди и најдобра одбрана во Лигата на шампионите

Голманот на Вардар, Амандин Лејно очекувано доби признанија од ЕХФ по одличниот настап против Ларвик во ЛШ, Лејно имаше 19 одбрани а Вардар го победи норвешкиот првак со 34:20 и извесо е дека ќе обезбеди трет по ред пласман на Ф4 турнирот.

 

Лејно е избрана меѓу трите ѕвезди но ја има и најдобрата одбрана во избор на ЕХФ.

Три ѕвезди :

Амандин Лејно Вардар
Јелена Грубишиќ ЦСМ Букурешт
Корнелија Грот Ѓер

Топ 5 одбрани

1. Амандин Лејно Вардар
2. Ана Седојкина Ростов
3. Јелена Грубишиќ ЦСМ Букурешт
4. Кари Гримсбо Ференцварош
5. Јоника Мунтеану Баја Маре