Дуда Ивковиќ прогласен за легенда на кошаркарската Евролига

Српскиот кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ ќе стане првиот тренер кој же биде прогласен за легенда на Евролигата,соопштија од оваа натпреварување.

Оваа признание же му биде доделено на 20.септември во Атина на специјалниот натпревар кој же биде организиран во негова чест од страна на Евролигата и грчкиот кошаркарски клуб Олмипијакос.

Прославениот српски тренер мината година стави крај на својата богата професионална 48 годишна тренерска кариера.