Миркуловски: Пласман во нокаут рундата главен приоритет во Франција

Филип Миркуловски е оптимист во пресрет на настапот на СП во Франција, целтта останува иста како и на претходните големи натпреварувања, да се помине првата фаза, потребни ни се две победи, Тунис е стар дожник и сакаме победа.

 

„На сите првенства досега цел ни беше да ја поминеме групата така и сега. Не треба да чувствуваме притисок, посебно ние посикусните. Тука се и помладите играчи кои треба да ни дадам малку свеѓина и „ветар во грб“ и на нас постарите. Без притисок во добра атмосфера да ги одиграме натпреварите. Стартуваме со Тунис, кој ние стар должник од олимписките квалификации. Па има тука и мотив повеќе добро да стартуваме на ова првенство“ – вели Миркуловски.

Македонската репрезентација за Франција заминува вечерва со лет преку Софија. Репрезентативците во Мец ќе ги одработат последните два тренинзи пред стартот на шампионатот и првиот натпревар против Тунис на 12 јануари.