Ѓоковиќ го победи Мареј на турнирот во Доха

Новак Ѓоковиќ победник на турнирот во Доха откако во финалето го совлада првиот светски рекет Енди Мареј со  2:1 (6.3,/5:7/6:4) .

Ова е 67.  трофеј за Ѓоковиќ во кариерата, со кој практично ја одбрани титулата која ја освои лани во дуелот со Рафаел Надал. Ѓоковиќ со оваа победа најави  дека ќе се обиде што е можно побрзо  да го симне Мареј од првата позиција на АТП.  За Мареј ова беше крај на серијата на победи која изнесуваше  28. едно по друго .