Голден Стејт подобар од Торонто во дербито на вечерта во НБА

Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа 10 натпревари.Во дербито на вечерта Голден Стејт го совлада Торонто со 121:111. Најефикасен во таборот на Вориорси беше Стеф Кари со уфрлени 28 поени.

Во останатите мечеви: Вашингтон – Индијана 111:105, Орландо – Шарлот 101:120, Атланта – Њујорк 102:98, Детроит – Милвоки 94:119, Чикаго – Бруклин 101:99, Њу Орлеанс – ЛА Клиперс 102:98, Сан Антонио – Феникс 119:98, Денвер – Минесота 105:103 и Портланд – Сакраменто 102:89.