Пинтуро со победа во Аделбоден

Alpine Skiing - FIS Alpine Skiing World Cup - Men's Giant Slalom - Adelboden, Switzerland - 07/01/17 - Alexis Pintuarault of France in action.  REUTERS/Ruben Sprich TPX IMAGES OF THE DAY   - RTX2XUHW

Алексис Пинтуро е победник на 6 – от велеслалом сезонава во светскиот куп во Алпско скијање кој што денеска се возеше во швајцарскиот ски – центар Аделбоден.

Французинот до победата стигна со вкупно време од 2:23.99 стотинки, што беше за 4 стоти делови од секундата подобро од второпласираниот Австриец Марсел Хиршер. Подиумот го надополни Филип Шоргофер со заостанување од 1 секунда и 94 стотинки зад победникот.