УС ОПЕН : Хуан Мартин Дел Потро го елиминира Федерер

Хуан Мартин Дел Потро и Рафаел Надал се полуфиналисти на УС О пен,  Дел Потро  во четвртфинале беше подобар од Роџер Федерер,  Надал немаше проблеми со Андреј Рублев.

Хуан Мартин Дел Потро славше победа против Роџер Федерер 3-1, по сетови 7:5, 3:6, 7:6, 6:4 . . Противник на Дел Потро во полуфиналето ке биде  Рафаел Надал кој немаше проблеми во мечот со  Андер Рублев а победи со 6:1, 6:2, 6:2 по 99 минути игра.