Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.gruevski-fb-zaev

Првата изборна единица на најголемата предизборна коалиција досега ќе ја предводи Никола Попоски. Во двојка, прв на листата ќе биде Никола Тодоров, а Димовски ќе ја води третата изборна единица. Во петката традиционално, останува Антонио Милошоски, додека во шестката носител на листа ќе биде Влатко Ѓорчев.

Листите во овој момент треба и официјално да ги потврди Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ откако претходно биле усвоени од Извршниот комитет.