„Катимерини“: Софија, Скопје и името

Атинскиот весник Катимерини во коментар под наслов „Софија, Скопје и името“, пишува за претстојната посета на грчкиот шеф на дипломатија Коѕиас на Македонија кон крајот на месецот и ги анализира подигнатите очекувања за решение на спорот со името по локалните избори.

Се погласни се најавите дека по локалните избори може да се очекува новата влада предводена од Заев да прифати компромисно решение за спорот кој ги блокира нашите евро и евроатлански интеграции.

Повеќе детали од Христо Ивановски.