Доналд Трамп победи во Пенсилванија

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп победи во Пенсилванија и освои дополнителни 20 изборни гласови, јавуваат водечките американски новински и ТВ куќи.

Со тоа Трамп е на прагот на Белата куќа и инаугурацијата за нов претседател на САД.