Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп.

Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром „Реган“, кој се наоѓа во близина на американскиот главен град.

Додека Трамп разговара со Обама, неговата сопруга Меланија ќе оствари средба со првата дама на САД, Мишел Обама.